Un tā vienmēr – reizi divos gados

IMG_20160614_082519Vācijas karodziņu vicināšana, automašīnu pušķošana un patriotisku saukļu izkliegšana – Vācijā tas nav pašsaprotami. Pavisam labi atceros, ka 21. gadsimta sākumā tas bija retums, jo kā jau jums ir zināms – patriotisms Vācijā nav cienīta īpašība.
Un to visu uz ielām redzot, manī ir divējādas sajūtas – no vienas puses prieks par to, ka vācieši uzdrošinās šīs patriotiskās jūtas izdzīvot, no otras puses nepatika pret futbola fanu subkultūru, jo izpausme un fanošanas veids futbolā ir īpaši nepatīkams, salīdzinot ar citiem sporta veidiem, kuros man ir izdevies būt fanu pūlī.
Pavisam labi atceros 90to gadu vidu, kad biju apmaiņas students Vācijā, un šī patriotisma tematika mani sāka nodarbināt jau tajā laikā. Lielai daļai vāciešu ir skaidri nodefinēts viedoklis. Pareizāk sakot, tas ir iemācīts skolā un iegūts no medijiem – patriotisms ir iracionāla sajūta, un ir muļķīgi būt lepnam par kaut ko, ko tu pats neesi sasniedzis. Būt lepnam par valsti, tās kultūru, zinātni, sportistiem – daudzu vāciešu uzskatā tas ir nepareizi. Un arī ikdienā liela daļa sevišķi pilsētnieku ar patriotiskām jūtām neko nevar iesākt. Un tad ir futbola svētki, kuri kā ventīlis izlaiž laukā visu uzkrāto iracionālo patriotisma jūsmu, un tad cilvēki krīt otrā galējībā. Jo tad pēkšņi neviens vairs neskatās šķībi, ja tev ir krekliņš ar Vācijas karogu vai pie automašīnas ir atpazīšanās zīmes nacionālās krāsās.
Kaut arī esmu liels filmas Green Street Hooligans fans, man jāteic, ka fanošanas kultūra futbolā ir diezgan atbaidoša. Iespējams tas ir saistīts ar to, ka futbols visiem ir vispieejamākais sporta veids, un ikviens no mums kaut kad savā dzīvē ir paspārdījis bumbu, līdz ar to iepazīstot šo sporta veidu un kļūstot par “ekspertu” un “insaideru”. Liekas, ka ar visiem citiem komandu sporta veidiem ir savādāk.
Bet tagad ļaušos futbolam. Arī mēs mājās cītīgi katru dienu skatāmies spēles, jo mums taču ir liels futbola piekritējs, un tad fanošana pēkšņi iekūst citu jēgu.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s