Terorisms mums apkārt

Jau 24 stundas daudzi no mums, mani ieskaitot, esam mediju varā. Šoreiz vairāk nekā pēc notikumiem Nicā, Parīzē vai Briselē. Šoreiz skarta ir mūsu dzīves telpa, tāpēc viss notikušais šķiet intensīvāks.
Bet, lai cik skarbi tas arī nebūtu, terorisma upuru skaits mūsdienās ir salīdzinoši zems. Protams, ikviens upuris ir viens upuris par daudz, taču, apskatoties statistiku, upuru skaits 70tajos un 80tajos gados, kad Eiropā plosījās savādāks terorisms, bija līdz pat trīs reizes lielāks, nekā pagājušā gadā, kad vairāk nekā 140 cilvēku aizgāja bojā Parīzē. Vai mēs šodien īpaši bieži pieminam notikumus Lokerbijā vai Boloņā? Nē, tie ir kļuvuši par ierakstiem vikipedijā. Iespējams, ka tas ir arī normāli, jo mēs dzīvojam šodien un tagad, un kāda mums daļa par notikumiem 1988. gadā?
Daudz interesantāka man liekas mediju loma šajos notikumos. Un mani nepamet sajūta, ka brīžiem šie šausmīgie notikumi kļūst par ziņu pārraižu motoriem un veidiem kā cilvēkus “piesiet” medijiem. Atsevišķi vācu mediji emocionalizē šos notikumus līdz nejēdzībai, jo, protams, ka ar plikiem faktiem skatītājus ilgstoši piesaistīt tv aparātiem nav iespējams. Tāpēc katra ziņu pārraide vai avīžu lapa ir jāpārvērš par mākslas filmu. Ar asarām, asinīm, naidu, izmisumu un atklāsmēm. Arī 70tajos gados notika terorisms, bet CNN tika nodibināts 1980. gadā, un līdz ar šī un līdzīgu ziņu kanālu parādīšanos, jebkurš notikums pēkšņi kļuva par hepeningu. Teorētiski taču dienas ziņas varētu 3 minūtēs pastāstīt. Kādas priekšrocības kopējā informētības līmenī mēs gūstam no tā, ka uzzinām, ko nogalinātais poļu šoferis ēda pusdienās?
Nu labi. Es te vairāk pārdomāju nekā secinu. Zinu tikai, ka pats katru stundu atjauninu Vācijas ziņu izlaidumus savā telefonā, it kā nonāktu pie jauniem secinājumiem.

Advertisements

2 thoughts on “Terorisms mums apkārt

  1. Kaut arī Stambula neatrodas “mūsu dzives telpas ” tuvumā, vienalga Jaunā gada rītā tur restorānā nogalināto un ievainoto skaits sāpīgi atbalsojās apziņā – PAR KO cilvēkiem bija jāatdod savas dzīvības ? Maz mierinājuma sniedza arī paziņojums, ka Latvijas piederīgie tur nav konstatēti…

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s