Par Ziemassvētku eglītēm

bst
Tipiskā egļu kaudze Berlīnes ielās

Cilvēki, kuri šajās dienās mēro ceļu pa Berlīnes un citu Vācijas pilsētu piesnigušajām ielām, nemitīgi uzdursies eglīšu kalniem, kas sakrauti ielu malās. Visi svētki nosvinēti, taču eglītes dzīvo otro mūžu. Atkritumu pārstrādātāji braukā pa pilsētu un Ziemassvētku eglītes savāc. Tas nav vienkārši haotisks process, bet gan perfekti izplānots un izstrādāts, jo laicīgi tiek izziņoti datumi, kuros ieteicams pilsoņiem savas egles ielas malās novietot, jo mašīnas, kuras tās savāc, brauc noteiktās dienās pa speciāli izveidotu maršrutu. Gan internetā, gan drukas medijos un arī pa radio tiek izziņotas dienas, kuros rajonos un kurās ielās egles tiek ievāktas.
Jūs teiksiet – humāna pilsētas tēvu akcija? Varbūt saistīta ar priekšvēlēšanu laiku? Nekā! Vien tādā pilsētā kā Berlīne pēc jaunā gada tiek ievāktas aptuveni 360.000 egļu. Tās tiek sasmalcinātas un pārdotas tālāk siltuma ražotājiem, kuriem tikai no eglēm pietiek tik daudz, lai 500 mājsaimniecības visu gadu varētu sildīties un mazgāt siltā ūdenī savas sasvīdušās paduses.
Vidēji viena eglīte maksā ap 40 eiro, svētku laikā Vācijā tiek pārdotas gandrīz 30 miljoni egļu. Egļu pirkšanas sezona parasti iesākas novembra otrajā nedēļā. Varam viegli parēķināt, cik nozīmīgs ekonomiskais aspekts ir Ziemassvētku egle Vācijā.
Varētu likties, ka vācieši ir visas pasaules Ziemassvētku eglīšu valdnieki, taču patiesie šefi ir dāņi, jo arī vācieši importē daļu eglīšu no Dānijas. Dāņi gada laikā izaudzē un pārdod divreiz vairāk eglīšu nekā visā valstī iedzīvotāju. Aptuveni 10 miljoni eglīšu tiek eksportētas uz visu pasauli. Dānijā esot ideāls klimats šim produktam.
Varbūt, ka latvieši arī varētu pamēģināt? Vienīgi svarīga ir pareizā šķirne. 80% visu Vācijā pārdoto egļu ir Nordmann šķirnes. Nezinu, vai latviski tā to sauc, bet iespējams, ka kaut kā līdzīgi. Atceros no bērnības eglītes, kuras nobira pirms Jēzus vispār vēl bija piedzimis. Vecāki dusmojās, bet man patika it kā netīšām iet garām trauslajai eglītei un ikreiz klausīties kā egļu skujas sabirst uz avīzēm, kas saliktas zem tās. Bet kā tā egle smaržoja! Taču varbūt tas tāpēc, ka bērnībā viss bija labāk?

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s