Skolas soma

Kad izmisums bija guvis virsroku…

Pamazām un nemanot ir pienācis brīdis, kad mūsu mājās nobriedis ir vēl viens skolnieks. Šis skolnieks ir ļoti nepacietīgs un vairs nevar sagaidīt, kad beidzot tā pirmā skolas diena būs klāt. Šim skolniekam bērnu dārzs sevi ir pilnībā izsmēlis, un došanās no rītiem brīžiem atgādina strādnieces iešanu uz rūpnīcu industrializācijas pašos pirmsākumos, kad strādnieks bija kaut kas pa vidu starp vergu un darba ņēmēju. Un šis skolnieks vakar tika pie savas skolas somas. Kaut arī vācu valodā skolas somai ir savs apzīmējums – Ranzen. Nevis Schultasche, kas būtu skolas soma tulkojumā no latviešu vai angļu valodām, bet Ranzen. Un ar to ir izteikts viss. Un skolas somas Vācijā ir kults. Vairāk nekā kults. Tā ir reliģija. Man ir grūti veikt globālus salīdzinājumus, jo pazīstu pārāk maz citu kultūru, taču, atceroties savus skolas gadus, redzot skolniekus mūsdienu Latvijā vai vienkārši meklējot internetā skolas somas citās valstīs, nekur neko līdzīgu kā Vācijā man neizdevās atrast. Lieki piebilst, ka vadošie un globālie skolas somu ražotāji ir vācu uzņēmumi, kuri šo cunfti ir attīstījuši un pilnveidojuši līdz pēdējai niansei.
Tā arī mēs vakar devāmies uz veikalu, lai Martai nopirktu skolas somu. Un skaidrs, ka tas nevienu neizbrīnīs, ka Vācijā ir atsevišķi veikali, kuros tirgo tikai skolas somas. Topošam skolniekam tas atgādina Disnejlendu ar neskaitāmām krāsām un aplikācijām. Ar dinozauriem, zirgiem, automašīnām un citplanētiešiem. Jo skolas somu neizvēlas pēc kvalitātes, bet gan dizaina. Par kvalitāti vispār ir lieki runāt, jo visiem šiem ražotājiem produkti ir nevainojami. Tas būtu kā ieiet vācu autosalonā un izvēlēties starp audi, mercedes vai bmw. Ja paliekam pie autosalīdzinājumiem, tad arī cenu līmenis somām šajos veikalos ir kā jau minētajiem trīs autoražotājiem. Absolūti vislētākā maksā 119 EUR. Akcijas cena! Pa lēto! Augstāko cenu, kuru es atradu, bija 230 EUR, taču internetā redzēju, ka skolas soma ar sporta maisu un dažiem citiem pričindāļiem var maksāt arī vairāk nekā 270 EUR. Viena Latvijas pensionāra mēneša ienākumi par mugursomu. Diezgan absurdi. Jāteic gan, ka pirms četriem gadiem pirktā pirmā skolnieka skolas soma, kaut arī mētāta un svaidīta, vēl aizvien izskatās nevainojami. Vācijā visbiežāk ir tā, ka šī soma kalpo vismaz pirmās trīs vai četras klases. Protams, atsevišķi vecāki var atļauties pirkt katru mācību gadu jaunu somu, taču visbiežāk tie dizaini ir taisīti tā, lai vismaz dažus gadus tie būtu aktuāli.
Bet dizaina izaicinājums ir pamatīgs. Martai bija tikai viens priekšnoteikums – zirgi. Mēs jau uz to bijām sagatavojušies, taču pēc tam, kad viņa bija izcilājusi un izstaigājusies pa veikalu ar 5 vai 6 dažādām somām, bērnu pārņēma izmisums. Protams, ka skolas somu veikalā ir arī pārdevējas, kuras konsultē bērnus, jo īstā vāciešu manierē nekas šeit nenotiek netīšām.
Mugurā kūkums? Labāk šī soma. Bērns sīciņš? Tad šī. Bērns kreftīgs? Tad vislabāk noderēs šī soma. Un tas viss ir svarīgi, jo bērniem Vācijā šajās skolas somās ir jāpārnēsā diezgan lieli svari, līdz ar to somai jāatbilst vismaz dažiem pamatnoteikumiem, lai skološanās nepārvērstos par katastrofu.
Bet arī mums viss beidzās laimīgi. Pēc ilgstošiem meklējumiem īstā tika atrasta, un mēs varam cerēt, ka līdz skolas sākumam tā netiks jau nolietota, jo vakar visu dienu Marta staigāja ar skolas somu plecos, kurā bija sakrautas visādas svarīgas lietas, un viņa gāja no iedomu skolas uz iedomu mājām vismaz 20 reizes.

Advertisements

4 thoughts on “Skolas soma

 1. Izmisums bērnam bija par to, ka tik liela izvēle un patīk visas vai tāpēc, ka nepatika neviena? Bet nu jā, par skolas somām nezinu, bet skatījos sev ceļojumu somu (kalniem), piemēram, gandrs.lv bodē, cenas man nepatika, bet var jau būt ka pāris simti par somu ir adekvāti, nezinu. Man liekas bišķi pa šerpu, pie tam tās somas visas principā idejiski ir vienādas, man gribējas tādu old school dizainu, bet to modeli Fjall Raven laikam vairs neražo, neatradu pat online.

 2. Man šovasar vēl priekšā šāds pirkums. Tāpēc biju šokā par to, cik tad mūsdienās maksā skolas somas. Ortopēdiskās tādas, šitādas, ar tādiem uzrakstiem un šitādiem. Jāsaka, ka man ir divi noteikti “pret”:
  1. kantains koferis, lielāks par pašu bērnu
  2. cenai ir vairāk kā divi cipari pirms komata
  Ja pirmais vizuāli ir briesmīgi, kad maziņie 1.22-1.28m garie pirmklasnieki grabēdami iet uz skolu, tad otrais ir tīrs skopums. Vai tiešām tā dārgā būs tā ideālā? Tāpat pirmos 2 gadus visticamāk vecāks būs tas, kurš somu nesīs garākos gabalos,bet no mājas-auto-skola-auto-mājas tos piecus metrus ir vienalga, cik ortopēdiska un ekskluzīva ir burtnīcu pārnēsāšanas uzparikte.
  Un šķiet, ka arī mums nav tādi speciālie veikali – tāpat liela daļa internetpublikas somas sūta internetā no tās pašas Vācijas. Kur ņem pārējie – nezinu :)
  Beigās vismaz tiku skaidrībā – ka mani dizainiski un cenas ziņā apmierina Topgal somas. Jāatrod tikai laiks parādīt bērnam bildītes, lai varu veikt savu internetpasūtījumu…

  1. Es jau arī Salnājiem ieteicu (bez panākumiem) firmas School Mood pagājušo gadu modeļus. Jaunākie arī šai firmai maksā ap 200eiro, bet neuzkrītošu smuku vecāku modeli dabūju, ja nemaldos, pa 80 eiro.
   http://www.rakuten.de/produkt/school-mood-timeless-iii-schulranzen-waschbaer-6-tlg-mit-geschenk-nach-wahl-848922471.html?sclid=p_idealo_DE_848922471_&portaldv=6&cid=idealo

   https://www.schulranzen.com/school-mood/timeless-iii-schulranzen-set-2014/hase-610_610?ad=ide

   Divas adreses piemēram. Modeļi ir dažādi un kvalitatīvi. Atstarotāji priekš lv tumsas labi. 😊

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s