Rīgas viesa izaicinājums


Ir interesanti mēģināt iejusties sen pazīstamā vidē kā pirmo reizi. Tas nozīmē – mēģināt nolikt malā ieradumus, uzlikt tās īpašās tūrista brilles un uz visu skatīties ar milzu izbrīnu. Tā man netīšus notika Rīgā, kad nolēmu meklēt transporta savienojumus.
Šajā pilsētā nedzīvoju diendienā jau vairāk nekā 15 gadus, un vienīgi loģiski, ka arī sabiedriskā transporta sistēma ir mainījusies. Ir nākuši klāt jauni transporta maršruti, vecie kursē savādāk vai nekursē nemaz. Kā visātrāk nekļūt no A uz B, neizmantojot automašīnu? Vispār es domāju, ka mūsu vidē, kur ļoti daudzi izmanto automašīnu, braucot atkal ar sabiedrisko, cilvēks varētu justies kā ārzemnieks savā pilsētā.
Nu tātad. Es uzliku ārzemnieka brilles un mēģināju darīt tā kā es darītu kādā citā pasaules pilsētās, kur esmu nonācis pirmo reizi. Sāku ar Rīgas Satiksmes mobīlā telefona aplikācijas lejuplādēšanu. Vai esat mēģinājuši meklēt Rīgas Satiksmes aplikāciju google play store? Es, piemēram, biju pārsteigts, ka informācija par sabiedriskā transporta līnijām Rīgā rādās krievu valodā. Vispopulārākā aplikācija ir kāda privāti veidota, kas pelna naudu ar reklāmām, savukārt oficiālā Rīgas Satiksmes aplikācija ir lejuplādēta aptuveni 1000!!! reižu, un aplikācijas apraksts ir krieviski. Vai tas nav absurds? Un arī oficiālā aplikācija pelna naudu ar reklāmām, jo, lietojot šo aplikāciju, visu laiku izlec nesankcionēta reklāma. Kādu priekšstatu ierindas ārzemnieks gūst, vēloties uzzināt par to kā kursē sabiedriskais transports Rīgā? Uzliku telefonā aplikāciju un tiešām uzskatu, ka, ja Rīga sevi prezentē kā WiFi galvaspilsētu ar visām no tā izrietošajām sekām, tad oficiālā sabiedriskā trnasporta pakalpojumu sniedzēja aplikācijai kā minimums vajadzētu būt tādai, kas pazīst mobīlo ierīču lietošanas īpatnības, un vēlams, nonākot pirmajā lapā, izlasīt informāciju tomēr valsts valodā.
Bet uzskatu, ka vislielākais piekāsiens ir e-talons. Šis burtiņš “e” , kurš gan grafiski, gan fonētiski ir īpaši izcelts, asociējas ar online un interneta vidi. Tā tas ir, ja mēs pērkam e-biļeti interneta veikalā, vai lietojam citus “e” produktus. Bet kā ir ar e-talonu? To nav iespējams iegādāties mobīlajā telefonā, jo, ar ārzemnieku brilēm vērojot šo nosaukumu, es automātiski iedomājos, ka man būs iespēja mobīlajā telefonā nopirkt e-talonu, lai nav jāstāv Narvesen pie kases vai jādrūzmējas Rīgas Satiksmes biļešu punktos. Vai jāpērk nenormāli dārgā biļete pie vadītāja. Tas nav nekas jauns un ģeniāls, un pat vidēji atpalikušās mobilās vidēs kā Vācijā, atsevišķās pilsētās (piemēram Berlīnē), iespējams iegādāties elektronisko biļeti caur mobīlo aplikāciju. E-talons nav nekas cits kā vienkārši uz cietāka papīra uzdrukāta parasta braukšanas biļete, un “nopīkšķinātāji” autobusos ir mazliet modernizēti, taču vecie labie “caurumotāji”-kompastieri padomju laika tramvajos.
Ja reiz Rīgai nav naudas ultra moderniem un spīdīgiem autobusiem, tad tik daudz, lai būtiski modernizētu un atvieglotu pasažierim dzīvi, vajadzētu atrasties.
Skaidrs, ka ne Nils, ne Rīgas Satiksmes funkcionāri un visdrīzāk arī viņu aplikācijas izstrādātāji ar sabiedrisko transportu paši nebrauc un informāciju telefonā nemeklē, taču parūpēties, lai Rīgas viesiem būtu ērtāk, vajadzētu gan.
Citādi liels respect par tādu sarežģītu svētku kā Rīgas svētku organizēšanu un novadīšanu, jo programma un izklaides tiešām bija daudzpusīgas.

Advertisements

2 thoughts on “Rīgas viesa izaicinājums

  1. Esot liela nauda par so sistemu un sistemas apkalpi izgrusta un joprojam esot izmaksas… Visvienkarshak sajutos Londona, sakuma pat neticeeju, ka var but tik vienkarsa sistema. Ar jauno kreditkarti vari kaapt gan busaa, gan metro un pikstinaat. Ja dienas laika brauksi daudz, tev aprekinas dienas karti. Un tas bija ar Vacija izsniegtu kreditkarti Eur valutaa. Muusu E.talonu vispar nekur pieturas nevar nopirkt. To atkal kaut kadi pazinas un radi ir izdomajushi ka kaut ko super inovativu un pec paris gadiem atkal bus viss jamaina…

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s