Vēlēšanas Vācijā

Vispār ar ko lai sāk? Jau vairākas dienas gatavojos rakstīt blogu, jo ir lietas, ar kurām ir vērts padalīties, taču pašlaik esmu profesionālā ziņā pamatīgi iesprindzis, tāpēc man pat īsti nav laika skriešanai. Un tas jau kaut ko nozīmē. :)
Bet par vēlēšanām Vācijā es gribu mazliet padalīties. Esmu šajā blogā jau vairākkārt savu viedokli par politiskajiem procesiem Vācijā paudis. Dzīvojot padsmit gadus šajā vidē un katru dienu vērojot politisko procesu, arī tādam Vācijas nepilsonim kā man ir savs viedoklis par notiekošo. Un šajā nedēļas nogalē Vācijā notiks vēlēšanas. Liekas, ka pēc ilgāka laika šīs atkal būs interesantas vēlēšanas, jo manā vērtējumā Vācija ir sava veida iekšpolitiskās krīzes priekšvakarā, kuru tā pati ir ievārījusi un turpina vārīt. Visi, kuriem vēlēšanas Vācijā ir vienaldzīgas, tālāk droši var nelasīt. :)
Bet savu emociju uzplūdu es nevaru šodien savaldīt, jo no rīta noklausījos CDU, kas ir Merkeles partija, funkcionāra un Merkeles ministru kabineta pārstāvja Altmaiera uzsaukumu labāk vispār neiet vēlēt nekā savu balsi atdot par AfD. AfD ir partija, kas Latvijas medijos tiek saukāta par labēji radikālu spēku, taču ikviens, kurš daudz maz nopietni iedziļināsies šīs partijas politikā, sapratīs, ka runa ir par klasisku konservatīvo partiju, kādas citās valstīs ir diezgan daudzas. Un es nezinu kā vēl paust savu sašutumu, ka valdības pārstāvis atļaujas iedzīvotājus aicināt neiet vēlēt tikai tāpēc, ka viņi grasās savu balsi atdot par politisko pretinieku. Cik ļoti politiķim ir jābūt attālinātam no saviem vēlētājiem, lai kaut ko tādu atļautos paziņot. Iespēja piedalīties vēlēšanās ir viena no nedaudzajām brīvībām, kas demokrātiskā vidē mums ir dāvātas. Tai vietā, lai aicinātu iedzīvotājus paust savu demokrātisko gribu, lielās koalīcijas pārstāvis iesaka atturēties, ja balss tiks atdota par nepareizo politisko spēku.
Lielā koalīcija – tas nozīmē, ka valdību veido klasiskās pozicījas un opozīcijas partijas kopā – abus lielos politiskos spēkus ir iedzinusi strupceļā. Politiskajām partijām trūkst profila, un kā izskatās, tās atsakās profilēties un ir gatavas nākamai lielai koalīcijai. CDU ir paziņojusi, ka kategoriski atsakās veidot valdību ar AfD, kaut arī partnerība šo spēku starpā ir visdabiskākā. Es paredzu, ka AfD vēlēšanās varētu iegūt vismaz 12% balsu. Un tā būtu vēl nebijusi situācija, kad politiskais spēks pa labi no CDU iekļūst bundestāgā, turklāt tik pārliecinoši. Pavirši uz situāciju raugoties, varētu likties, ka SPD ir lielākie zaudētāji ar savu vājo kanclera kandidātu Šulcu priekšgalā, taču, tā kārtīgi izvērtējot situāciju vairākus gājienus uz priekšu, kļūst skaidrs, ka CDU ir lielākās sprukās nekā SPD, jo SPD, atšķirībā no CDU savu politisko kursu nav zaudējusi. Tā ir palikusi tur, kur bijusi vienmēr, taču CDU ir partija, kura, cenšoties nodrošināt politisko varu Merkelei, pavirzījusies labu gabalu pa kreisi, tādā veidā atstājot lielu spēles telpu labajā flangā. Kā tikt no turienes laukā? Tas būs nopietns uzdevums. Visdrīzāk ne nākamai valdībai, jo šo vēl vadīs Merkele, taču tiklīdz viņa paziņos par savas politiskās karjeras beigām, CDU būs pie “sasistas siles”. Bet atpakaļ pie pašreizējās situācijas. Redzams, ka lielās partijas tam galīgi nav gatavas. Tai vietā, lai attālinātos viena no otras, CDU un SPD stūrē lielās koalīcijas virzienā, jo pretējā gadījumā CDU būtu jāveido koalīcija ar FDP un Zaļajiem. Un Zaļie Vācijā nav Zaļie Latvijā. Šeit Zaļie ir kreisi liberāla partija ar nelieliem ekoloģiskiem pieturas punktiem. Man grūti iedomāties kā CDU un Zaļie kopīgi veidos enerģētikas politiku Vācijā.
Ja CDU veidos valdību kopā ar SPD, tad pamazām Vācija pārvērtīsies par vienpartiju sistēmu. Nav jau ne vainas. Arī Ķīnā tā ir, taču tad būs pamazām jāievieš mehānismi, kas būs nedemokrātiski, taču saglabās vienas partijas spēku.
Lai kā arī nebūtu. Domāju, ka šīs vēlēšanas Vācijā būs sava veida pagrieziens, un tas jau bija paredzams, jo politiskā sistēma Vācijā aizvien vairāk attālinājās no demokrātiska spēku samēra visus svara kausus liekot tikai kreisajā pusē. Aizvien lielāka daļa iedzīvotāju šajā republikā jūtas nesaprasti.

Advertisements

One thought on “Vēlēšanas Vācijā

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s