Seksī, seksī seksisms

 

Arī smukai būt nav viegli

Lasot ziņu par kādas Berlīnes politiķes ierosināto seksisma diskusiju vācu sabiedrībā, neviļus nāk klajā vecā anekdote par alkoholiķi, kurš dusmīgs stāv pie dzērienu veikala un šķendējas – varēja taču uzrakstīt “Alus nav”, bet viņi uzrakstījuši “ALUS NAV”. Īstenībā šī ir tā anekdote, kuru rakstiski nav iespējams attēlot. To nepieciešams stāstīt. Pieņemu, ka lielākais vairums lasītāju šo anekdoti zina, bet tie, kuri nezina, lai palūdz kādu pastāstīt, kurš to zina.
Bet gadījums ar Berlīnes senāta valsts sekretāri Zavzanu Šebli (Sawsan Chebli) savā ziņā raksturo sieviešu emancipācijas ēnas puses. Kā fotogrāfijā redzams, tumšmatainā dāma ir indiešu izcelsmes. Nedēļas nogalē viņa tika uzaicināta runāt Vācijas-Indijas kongresā. Šebli kundze ir nokavējusies, ienākusi zālē, kad pasākums jau bija iesācies. Viņa apsēdās pirmajā rindā, bet uz paneļa bijušais Vācijas vēstnieks Indijā Kiderlen kungs uzrunāja klātesošos. Acīmredzot viņš Šebli kundzi nepazina, jo brīdī, kad viņai vajadzējis runāt, Kiderlen sacīja – Šebli kundze acīmredzot nav ieradusies, tāpēc sāksim bez viņas. Bet Zavzana Šebli teikusi – es sēžu tieši Jums priekšā, un ko Kiderlen kungs atbildējis – es negaidīju tik jaunu un izskatīgu sievieti.
Zavzana Šebli “uzmeta” lūpu un apvainoja Kiderlen kungu seksismā. Kiderlen esot mēģinājis taisnoties, ka tas bijis domāts kā kompliments, taču Šebli paziņojusi, ka viņa pati nosaka, ko viņa uztver kā komplimentu, un ko nē. Un te man veidojās tās paralēles ar augstāk minēto anekdoti – kādam vajadzēja būt vīrietim, kura teikto šī dāma uztvertu kā komplimentu? Jo taču būtu pilnīgi neticami, ka tādai izskatīgai sievietei neviens vēl nekad nebūtu teicis komplimentus.
Bet varbūt te runa nemaz nav par komplimentiem. Iespējams, ka Zavzanas Šebli ego ir aizvainots, jo Kiderlen kungs viņu nepazina?
Katrā ziņā – dzimumu līdztiesība un pašnoteikšanās iegūst jaunus apgriezienus.

(Bildi pārfočēju no datora, lai kādam nerodas pārmetumi par autortiesībām. Tāpat jau varētu rasties, bet nu mazliet mīkstākā formā.)

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s