Likvidētie autobusi – grāmatas recenzija

Aivara Kļavja jaunākais darbs “Likvidētie autobusi”.

Šķiet, ka esmu jau vismaz dažas reizes autējies kā Aivara Kļavja fans. Un tas ir pamatoti, jo uzskatu, ka viņa četru romānu darbs “Viņpus vārtiem” ir bezgala vērtīgs ieguldījums Latvijas literatūrā un vēsturē. Kaut vai tā iemesla dēļ, ka šis darbs nav par seksu, vardarbību un tas arī nav tipisks krimiķis, un kā jau mēs zinām – visas šīs manis minētās tēmas ir tās, par kurām mūsdienu cilvēks vēl ir gatavs izdot naudu. Īsāk sakot – neviens Kļavja darbs, vienalga, cik vājāks tas arī būtu, manās acīs šo autoru nenogāzīs no mana domu pjedastāla. Kā jau īstam fanam pienākas, es pērku visas viņa grāmatas. Starp citu tāpat ir ar Bankovski, kurš manās acīs arī ir ļoti augstās pozīcijās. :)
Tātad, Kļavja iepriekšējais darbs bija stāstu krājums “11 stāsti vīriešiem”. Viens otrs stāsts bija interesants, bet kopumā tomēr līdz “Viņpus vārtienepavilka. Līdzīgi ir ar viņa jaunāko grāmatu “Likvidētie autobusi”. Vispār Kļavis raksta par man ļoti interesantām tēmām – es uztveru sevi brīžiem kā tādu hobija līmeņa sociālisma pētnieku, sevišķu uzsvaru liekot uz homo sovieticus un to kultūras un domu bagāžu, kuru padomju cilvēks spēja bezgalīgi ātrā laikā sevī “uzsūkt”. Arī Kļavja jaunā grāmata stāsta par šo laikmetu, bet arī traki “lēkā” pa laikiem. Mūsdienas, tāla pagātne, mūsdienas, tuvāka pagātne, mūsdienas, tāla pagātne, pavisam tuva pagātne un atkal mūsdienas. Un tā tālāk. Un vēl viena lieta, kas man brīžiem traucēja darbu lasīt, bija totālā “čerņa”. Nu latviski runājot, bezcerība, kas brīžiem spraucās laukā no katras lappuses un katra teikuma. Protams, dzīve nav tikai rožu lauks kā dzied kāda tautā iemīļota mūziķe, taču es, laikam, esmu neglābjams romantiķis un pozitīvists, bet man patīk lasīt pozitīvus darbus. Protams, arī Kinga Shining nav pozitīvs darbs, un arī tur lasītāju brīžiem pārņem bezcerība, taču savādāka bezcerība kā “Likvidētajos autobusos”. Bet nu vismaz romāna pati pēdējā lappuse bija pozitīva, un tas nozīmē, ka es grāmatu malā noliku kopumā ar plus zīmi.
Saturs īsumā – galvenais varonis ir alkoholiķis, pašnāvnieks un pilnīgi totāli nelaimīgs cilvēks, jo visi, kas viņam ir bijuši apkārt, ir vai nu nomiruši vai aizbēguši. Un šis cilvēks stāsta savu dzīves stāstu, kas iesākas kaut kad 60tajos un beidzas kaut kad mūsdienās. Dvēselē radoša personība, taču ar vāju raksturu, kaut kad kļūst par partijas funkcionāru un bauda kvalitatīvu dzīvi saldajos sociālisma gados, kuri, kā zināms, izbeidzās. Līdz ar to izbeidzās arī galvenā tēla “peldēšana pa straumi”. Atšķirībā no dažiem labiem veiksmīgiem mūsdienu politiķiem un uzņēmējiem, kuri citu starpā visiem spēkiem cenšas apkarot “čekas maisu” atvēršanu un kuri savu socialistisko pagātni veiksmīgi spēja arī monetāri pārvērst mūsdienās, šis vīrs, līdz ar sociālisma sabrukšanu, nonāca pilnīgā bezcerībā. Sākumā vēl mēģinādams ķepuroties, viņš beigās tomēr nonāk dziļos laukos, kur, pēc cita romāna tēla domām “beidzas pasaule”, un piedzīvojot rindu nelaimju, galvenais tēls sēž uz soliņa autobusa pieturā miestiņā Rāmkalni, kur vienīgā autobusu līnija jau laiciņu kā likvidēta.
Vai es ieteiktu lasīt? Man pašam ļoti saistoša likās tā romāna daļa, kurā viņš stāstīja par tā saucamiem “juku laikiem”. 80to gadu beigām, 90to gadu sākuma, kad formējās jauni politiski spēki, kad cilvēki pēkšņi pievērsās uzņēmējdarbībai.
Vispār es gribētu izlasīt kādu saistošu Snatch vai Fight Club stila grāmatu par šiem “juku laikiem”, un domāju, ka Kļavim ir potenciāls tādu uzrakstīt. Un ticu, ka šī grāmata būtu saistoša, ar trakiem tēliem, ar humoru un arī morāli.
Bet “Likvidētie autobusi” nav bezcerīgākais latviešu literatūras darbs, kuru esmu pēdējā laikā izlasījis. Iet vēl trakāk. Un par to es varētu uzrakstīt kaut kad tuvākā nākotnē. Šo grāmatu es pat brīžiem pārtraucu lasīt, jo mani pārņēma diskomforts. Diskomforts par to, ka man ir ko ēst, man ir kur dzīvot, un mani neviens nesit.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s