Brokastis vācu skolās

Maizīte ar desu, vafele, ābols un Gotiņa. Jā, zinu, šodien bērnam iedotās kastītes saturs nebija 100% perfekti veselīgs. Rīt būs labāk. Es vismaz pacentīšos.

Ne viss, kas bija padomju savienībā, bija slikts – tā savu sakāmo mēdz iesākt tantiņas. Un onkulīši. Šoreiz arī es. Runājot un domājot ne tikai par manu skolas laiku 80tajos, bet arī par ēdināšanu mūsdienu skolās Latvijā, kas savā ziņā vismaz dažas tradīcijas ir mantojušas no “senajiem laikiem”.
Tikko pie mums viesojās vecmamma no Latvijas un viņa bija šokā, kad uzzināja kā darbojas skolas ēdināšana Vācijā. Šeit gan jābūt ļoti piesardzīgam vispārinot, jo Vācija ir izteikti federāla valsts, un tas, kas ir normāli Berlīnē, ir pilnīgi nenormāli Štutgartē. Un, protams, otrādi. Turklāt, skolas ēdināšanu lielā mērā organizē pašas skolas, nereti šo tēmu autsorsējot pie gastronomijas uzņēmumiem, kuri tad regulāri apgādā skolu ar ēdieniem.
Bet, lai būtu skaidrība vismaz par Berlīni, vismaz par tām skolām, kurās ir mācījušies un mācās mūsu bērni, varam pateikt – skolā nav centralizētas ēdināšanas. Tas nozīmē – nekādu kopīgu brokastu vai pusdienu. Bērnam no rīta tiek iedota kastīte, kurā salikti produkti, kuri, vecākuprāt, ir pietiekami veselīgi, bet bērnuprāt, visbiežāk nepietiekami garšīgi. Nu jūs jau zināt ierastās lietas – mazliet ogļhidrātu, mazliet tauku, mazliet augļu un dārzeņu. Ideālā gadījumā bez saldumiem. Līdz ar to visbiežāk brokastis sastāv no maizītēm, āboliem, gurķiem. Tātad, aukstām un sausām lietām. Nekādas auzu pārslu putras, biezpiena ar dillītēm vai ceptas olas. Arī siltu brokastu tēju bērns dabū tikai tad, ja pats termosā to ir paņēmis līdz. Berlīnē lielākā daļa sākumskolas bērnu pēc skolas dodas uz pagarināto dienas skolu, kurā viņi var izmācīties, izspēlēties un, jā, arī paēst pusdienas. Ģimnāzijā viss izmainās. Vienīgā lieta, kas nemainās, ir brokastu kastes. Tās ņem līdz gan pirmās klases skolnieks, gan universitātes students. Tā ir tāda kā reliģija. Brokastu kastīšu reliģija. Pusdienlaikā ģimnāzijas bērni mēdz doties uz kafejnīcu, kurā tie par naudu var nopirkt….maizes. Siltā ēdiena piedāvājums, kas maksā aptuveni 3 EUR par ēdienreizi, visbiežāk sastāv no makaroniem ar mērci.
Skolotāji mēģina karot ar saldumiem, izdarot spiedinu uz vecāku un bērnu sirdsapziņām, taču šī cīņa ir zaudēta jau pašā saknē, jo ap skolām šeit kā trani ap bišu stropiem, ir savairojušies mazi kioskiņi, kuri bērnus ir “uzsēdinājuši” uz cukura šļirces, jo kabatasnauda visbiežāk tiek investēta saldumos. Dažkārt arī kolās un līdzīgos dzērienos, kaut arī visi it kā saprot, ka tas ir mega neveselīgi. Nekādu piena paciņu automātu, nekādu burkānu vai ābolu no zemniekiem. Viss ir uztaisīts ātrs, lēts, kantains un viegli lietojams. Respektīvi industriāls.
Bet brīnumainākais, ka arī vācu bērni izaug lieli. Statistika gan liecina, ka Vācijā katrs piektais bērns ir ar lieko svaru, un galvenais iemesls tam ir par maz kustību, par daudz tv un datoru kā arī daudz par daudz cukura uzturā. Žēl, ka skolas šeit ir palaidušas garām iespēju piedalīties bērna pareiza uztura veidošanā. Protams, tas maksā naudu, taču adipozs trīsdesmitgadnieks, kurš nespēj pastrādāt, nākotnē ilgtermiņā ir daudz lielāks nodokļu slogs, nekā veselīgs uzturs skolās šodien.

Advertisements

5 thoughts on “Brokastis vācu skolās

  1. °Manuprāt, bezcerīgi ir sapņot par kaut kādām pārmaiņām bērnu uztura organizēšanā vācu skolās, ja jau tāda ir tradīcija. Vērtīgāk būtu vecākiem sākt ar sevi, kaut arī tas prasītu “upurēšanos ” – agrāk piecelties, jā,uzvārīt jau pieminēto auzu pārslu putru un – pēc glāzes silta ūdens – kopīgi pabrokastot … Un tikai tad doties darba un skolas gaitās. Lai nav darba diena jāsāk ar tukšu vēderu, kas pa nakti gandrīz vai pielipis pie muguras…

  2. Interesants raksts.

    p.s. Priekš sevis atklāju “fišku” savam browserim uzlikt konkrētai mājas lapai fonu un tekstu pēc izvēles. Tavai mājas lapai uzliku baltu fonu un melnus burtus + zoom 130%/125% (atbilstoši manam QuadHD (1440p) monitoram)

    Izskatās daudz labāk/lasāmāk, hehe.

    1. Varbūt būs tomēr nākotnē jāpāriet uz baltu fonu vai mazliet jāoptimizē standarta wordpress tēma, jo jāatzīst, ka man pašam telefonā ir grūti lasīt. :)

  3. Minsterē (NRW reģionā) studentiem ir kafejnīca, kurā ir n-tie ēdieni un tā vienmēr ir pilna ne tikai ar studentiem, bet parastiem cilvēkiem. Cenas zemākas kā blakus kafejnīcās. Par skolu un bērnudārzu nezinu, bet pilnīgi skaidrs, ka visur ēdināšana nav vienāda.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s