Kas notiek ar Ziemassvētku eglītēm?

Šajās dienās Ziemassvētku eglītes ar automašīnām cīnās par parkplačiem. Dažkārt eglītes uzvar.

Par eglītēm esmu rakstījis jau iepriekš, taču šī tēma man šķiet tik vāciska, ka par to ir vērts pastāstīt vēl.
Tātad, tas notiek ar Ziemassvētku eglītēm, kad tās ir beigušas kalpot?
Laukos viss ir vienkārši – sadedzina, un miers. Bet pilsētās? Tādās lielās metropolēs kā Berlīnē, kur dzīvokļus silda centralizēta apkure, un eglīti tik viegli sadedzināt nevar. Aptuveni pusmiljons eglīšu katru gadu priecē berlīniešus vidēji divas nedēļas gadā. Eglītes šeit iespējams iegādāties jau sākot ar pirmo adventi. Un ir cilvēki, kuri eglīti dzīvoklī novieto jau decembra sākumā, īsi pirms Ziemassvētkiem nomainot sakaltušo pret jaunu. Mēs par savu eglīti, kas bija aptuveni 1.60 m liela, samaksājām 55 EUR. Nordmanntanne. Mersedess starp Ziemassvētku eglītēm, jo tā ir kuplāka, zaļāka, ar mīkstām un garām skujām, turklāt noturas ilgāk par citām.
Šajās dienās visur pilsētā uz ielām mētājas eglītes. Jo, lai eglītes lietotājam nevajadzētu veikt puslegālas darbības, vedot to uz mežu un paslēpjot atkritumu maisos, pašvaldība ir noteikusi precīzas dienas, kad egles no ielām tiek savāktas. Kopumā tas ir samērā bīstami, jo šīs eglītes nereti tiek uzpūstas uz braucamās daļas, radot avārijas situācijas. Bet visi iedzīvotāji izturas saprotoši, tāpēc seko līdz pašvaldības paziņojumiem internetā un pa radio, kur ir precīzi noteikts, kurā rajonā, kurā ielā, kurā dienā eglītes tiks savāktas. Piemēram uz mūsu ielas Ziemassvētku egles tiek vāktas šodien un vēl pēc nedēļas. Pēc tam domā pats, ko ar to iesākt. Taču pat līdz pavasarim ielu malās mēdz nonākt eglīšu skeleti, kuri tur guļ līdz brīdim, kad atkritumu savācēji apžēlojas un aizved tos atkritumu pārstrādi. Aptuveni 700 mājsaimniecības Berlīnē visa gada garumā var tikt apgādātas ar enerģiju, kuru saražo izlietotās eglītes.
Vērojot izlietotās eglītes, diezgan daudz var pateikt par cilvēkiem. Daudzām kājas ir ļoti precīzi apcirstas un šķiet, pat nofrēzētas, lai tās labi stāvētu eglīšu turētājos. Daži eglītes ir smuki sadalījuši pa reizinātājiem – zari precīzi apzāģēti un ielas malā novietoti blakus stumbram. Daži egles ir satinuši tajos pašos tīklos, kuros tās tika nopirktas. Un trepju telpas daudzās majās pašlaik ir piebirušas ar skujām. Bet visi ir pacietīgi un saprotoši, jo ir skaidrs, ka visas ballītes kādreiz beidzas. Arī Ziemassvētki.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s