Vācieši un ūdens

Šī ir populārkā dzērienu veikalu ķēde Berlīnē ar vairākiem simtiem lielāku un mazāku veikaliņu.

Daudzas lietas, kas notiek mums apkārt, vācieši redz ar citām acīm. Ar savām speciālajām “vācu brillēm”. Tā, piemēram, ja runājam arī par ūdeni. Vācieši ikdienā lieto daudz ūdeni. Ne tikai lai nomazgātos vai uzvārītu makaronus. Pat, ja daļai lasītāju varētu šķist, ka Vācijā visi dzer alu, tas nebūt nav populārākais dzēriens, jo vispopulārākais un pirktākais ir ūdens. Savā ziņā tas ir dīvaini, jo krāna ūdens kvalitāte Vācijā ir ļoti augstā līmenī. Protams, man te atkal ir jākoriģē, jo tāda vieta kā “Vācija” eksistē tikai uz kartes. Šī valsts ir pārlieku heterogēna un daudzveidīga, lai lietotu tādu vienojošu apzīmējumu kā “Vācija”. Varbūt tikai futbolā visi ir vācieši, bet citādi šajā valstī ir spilgti izteikts “lokālpatriotisms”. Man pat šķiet, ka šādu vārdu varētu izdomāt arī tikai vācieši. Dzeramā ūdens kvalitāte vismaz lielākā daļā Vācijas, sevišķi lielpilsētās, ir ļoti augstas kvalitātes, bet ūdeni pudelēs, turklāt visvairāk plastmasas, vācieši tik un tā pērk. Un, ja uz pudeles ir rakstīts classic, tas nozīmē, ka ūdens ir ar gāzi. Jā, viss ir tik vienkārši! Vācijā klasisks ūdens ir ar gāzi, jo kādreiz ūdens pudelēs bez gāzes vispār nebija nopērkams. Ja uz pudeles rakstīts still, tas nozīmē, ka ūdens, vēl aizvien ir ūdens, un šajā gadījumā bez gāzes. “Kluss” – kā vācieši paši to dēvē. Medium uz ūdens pudeles nozīmē, ka pudelē ir mazāk gāzes.
Bet kur vācieši pērk savu klasisko ūdeni plastmasas pudelēs? Aizvien biežāk lielveikalos, taču nepilni 10 procenti iedzīvotāju dzērienus pērk speciālos dzērienu veikalos. Kā kādreiz Padomju laikā, kad bija dzērienu veikali, pie kuriem stāvēja garās alkoholiķu un pensionāru rindas. Manā Maskačkas rajonā tādu bija diezgan daudz – netālu uz Lienes ielas kā arī uz Valmieras ielas. Abi tikai dažu gājiena minūšu attālumā. Tikai atšķirībā no Vācijas, tipisks padomju pilsonis šādā veikalā nepirka minerālūdeni, jo man pat šķiet, ka ūdens pudelēs Padomju Savienībā nemaz nebija. Bet šeit cilvēki labprāt pērk ūdeni un arī citus dzērienus speciālos dzērienu veikalos. Lielākoties šie veikali atrodas vietās, kur iespējams ērti piebraukt ar automašīnu, jo tipisks vācietis nepērk vienu ūdenspudeli un vienu alu. Viņš piebrauc ar automašīnu un bagažniekā salādē divas alus kastes, trīs kastes ar ūdeni un vēl vienu kasti ar sulām. Apelsīnu vai ābolu, jo šīs ir populārākās sulas Vācijā. Ābolu tiek jaukta ar minerālūdeni, un iznāk vēl viens cits tipisks vācu dzēriens – Apfelschorle. Bet par to nākamreiz.

Advertisements

4 thoughts on “Vācieši un ūdens

 1. Gāzētais ūdens pad.sav bija pudelēs un arī minerālūdens bija. Bija gāzētais ūdens no baltajiem automātiem rīgā (ar sīrupu par 3 kapeikām(?))

  1. Paldies par papildinājumu.
   Vismaz padomju laikā šīs abas ielas atradās Maskavas priekšpilsētā, un kaut kā man ir atmiņā, ka vārds Maskačka apzīmēja Maskavas priekšpilsētu. Tagad tā tiešām ir kļuvusi par oficiālu Rīgas daļu, tāpēc šajā ziņā mans lietojums bija neprecīzs.
   Bet Tu mani neapbēdināji. Tieši otrādi. Vēlreiz paldies par labojumu.

   1. Jā, Maskavas priekšpilsēta pārtapa par Latgales priekšpilsētu. Praksē to joprojām mēdz lietot dažādas valsts un pašvaldības iestādes. Man personīgi vienmēr šķitis, ka Maskačka ir Maskavas forštate un nebija pat ienācis prātā, ka varētu nodomāt citādāk.
    Interesanti, ka 1936. gadā tas skaitījies Grīziņkalns. http://gramatas.lndb.lv/periodika2-viewer/view/index-dev.html#panel:pp|issue:/g_001_0308111944|article:DIVL1075|page:19|block:P19_CB00001|issueType:B

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s