Vācieši un grāmatas

Vācijā katru gadu tiek izdodas gandrīz 90.000 jaunas grāmatas. 2015. gadā tie bija 89.506 izdevumi gada laikā. Milzīgs skaits, taču, piemēram, Lielbritānijā tiek izdodas vēl vairāk grāmatas un cilvēki lasa vēl cītīgāk. Kopumā vecā Eiropa ir globāls līderis grāmatu lasīšanas ziņā.
61% vāciešu lasa grāmatas regulāri, 22% to dara katru dienu. Lasīšanai ir vistiešākā korelācija ar sociālo statusu, ienākumu līmeni un izglītību. Statistika saka, ka 6 no 10 mazturīgajiem grāmatas lasa reti vai nekad. Turpretī tikai 3 no 10 iedzīvotājiem ar labu ienākumu līmeni grāmatas lasa reti vai nekad. Kaut arī E-grāmatas kļūst aizvien populārākas, vairāk nekā 90% visu izlasīto grāmatu ir drukātas. Sievietes lasa vairāk nekā vīrieši, vispopulārākā lasāmā literatūra Vācijā ir kriminālromāni. Visvairāk naudas grāmatās investē vecāki – 29 eiro mēnesī tie izpērk grāmatās saviem bērniem. Un vēl interesanta statistika – cilvēki, kuri bērnībā un jaunības gados ir lasījuši daudz grāmatas, vidēji nopelna par 21% vairāk. Turklāt otršķirīgi ir, kādas grāmatas ir tikušas lasītas.
Tik tālu statistika. Es cenšos ikdienā lasīt, taču jāatzīst, ka Kate lasa vairāk, un tas apstiprina jau augstāk minēto statistiku. Un vēl jāatzīst, ka es salīdzinoši maz lasu beletristiku. Vienu brīdi biju vairāk saņēmies, bet tagad atkal palaidies. Lielākoties grāmatas, kuras lasu, ir vācu valodā. Es neesmu cilvēks, kuram patīk pārlasīt grāmatas vairākkārt. Atšķirībā no mana brāļa, kurš, piemēram, Dvēseles puteni pārlasa, šķiet, reizi gadā. Bet ir dažas grāmatas, kuras esmu lasījis vairākkārt. “Lielo Getsbiju” esmu izlasījis latviski, vāciski un gandrīz arī angliski. Ja man būtu jāveido mīļāko grāmatu tops, tā noteikti piederētu pie manām mīļākajām grāmatām. Vispār man jāteic, ka labprāt lasu tipiskas amerikāņu noveles.
Turpretī, ja ieiesiet vācu grāmatu veikalā, plaukti tiešām būs pilni ar krimiķiem. Vācieši ir milzīgi skandināvu krimiķu fani, taču arī viņiem pašiem ir viens otrs iecienīts krimiķu autors.
Es paskatījos tikko lasītāko grāmatu topu Vācijā, un pirmajā vietā jau vairākas nedēļas ir Džodžo Moja. Tātatad, rakstīt par mīlestību gandrīz vienmēr ir arī finansiāli izdevīgi. Protams, ja to māk izdarīt.

Advertisements

2 thoughts on “Vācieši un grāmatas

  1. Pašlaik tik tiešām atveseļoties man palīdz pirms dažiem gadiem iznākušā bestsellera ” Latvieši ir visur” autora Otto Ozola publicistisko rakstu krājums “Neērtās patiesības.Vēstules XX! gs.latvietim.” No sirds iesaku- nepaejiet šai grāmatai garām. Tajā apkopotie apcerējumi liek domāt par to , kas īsti notiek pasaulē, kas notiek ar mums… Pilnīgi piekrītu grāmatas sastadītājai E.Mārtužai,kura atzīst :”Dziļi saviļņojošs ir Otto Ozola teksts “Neatvadīsimies” un ” Mans smagākais raksts beidzamajos gados” par latviešiem kā nācijai visbīstamāko tendenci – demogrāfisko krīzi. Tie visam šim krājumam ir kronis, tos lasīt ir pardzīvojums, pēc kura ilgi nenāk miegs.”

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s